श्री स्वस्थानी व्रतकथा समापन गरिँदै

१५ फागुन, काठमाडौं –

हिन्दू धर्मावलम्बीहरुले श्रद्धा पूर्वक वाचन र श्रवण गर्ने श्रीस्वस्थानी व्रतकथाको आज समापन हुँदैछ। पुस-शुक्ल पूर्णीमाका दिनदेखि सुरु हुने श्रीस्वस्थानी व्रतकथा आज विधिवतरुपमा समापन गर्न लागिएको हो । आजदेखि श्रीस्वस्थानी परमेश्वरीको पुस्तकलाई वर्ष दिनसम्मका लागि विसर्जन गरिन्छ ।

सत्य युगमा हिमालयकी पुत्री पार्वतीले,  महादेव स्वामी पाउनाका लागि भगवान विष्णुको सल्लाह अनुसार निराहार रहेर स्वस्थानीको व्रत गर्दा आफ्नो मनोकांक्षा पूर्ण भएको विश्वासका साथ परम्परागत रूपमा स्वस्थानी व्रतकथा श्रवण गर्ने र पूजा-आजा गर्ने चलन छ ।

व्रत समाप्तिका दिन श्रीस्वस्थानीको पूजा गरी चढाइने एक सय आठ रोटी, पान, कुड्का सुपारीलगायत सामग्रीमध्ये आठ रोटी, सुपारी र पानलगायत सामग्री आफ्ना श्रीमानलाई, श्रीमान् नभए छोरालाई, छोरा पनि नभए मीत छोरालाई दिने र मीत छोरा पनि नभए आफ्नो इच्छा पूरा होस् भनी खोलामा लगेर बगाइदिने र बाँकी व्रतालु स्वयंले खाने प्रचलन छ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *