अन्तत भारतको स्पस्टीकरण : बुद्ध नेपालमा जन्मिएकोमा दुइ मत छैन।

२५ साउन
काठमाडौं ।
पछिल्लो अवस्थामा भारतीय विदेश मन्त्रि जय शंकरले एक भर्चुअल मिटिङ्गमा बुद्ध महान भारतीय भएको बताएपछि यो कुरामा चर्को बिरोध भएको थियो त्यसपछि भारतीय विदेश मन्त्रालयले भगवान गौतम बुद्धको जन्मभूमिबारे मन्त्री एस जयशंकरको विवादास्पद अभिव्यक्ति सच्याएको छ ।

जयशंकरको अभिव्यक्ति साझा बौद्ध विरासतको सन्दर्भमा भएको विदेश मन्त्रालयले बताएको छ । उसले भनेको छ, ‘यसमा कुनै शंका छैन कि गौतम बुद्ध लुम्बिनीमा जन्मिएका हुन्, जुन नेपालमा पर्छ ।’ यो भारतले पहिलो चोटी आधिकारिक रुपमै यस्तो बताएको हो।

प्रतिउत्तरमा नेपालको परराष्ट्र मन्त्रालयले बुद्धको जन्म नेपालमा भएको धेरै प्रमाण रहेको र त्यसलाई विश्वले स्वीकार गरेकाले बुद्धको जन्मभूमि बहसको विषय नभएको बताएको थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *